Ściany z mchu - najnowsze trendy dekoracji wnętrz

person Posted By: Adam Nowak list In: Sub Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 1051

Ściany z mchu zmieniają wnętrze w coś oszałamiającego. Nasycenie kolorem nie ma sobie równych, łącząc ponadczasowość natury z najnowocześniejszą technologią i designem. Ale czy wiesz, że ściany z mchu mają również niesamowite korzyści naukowe?

W tym poście przyjrzymy się bliżej niektórym z tych imponujących zalet, a zobaczysz, że ściany z mchu to coś więcej niż tylko atrakcyjna cecha Twojego domu lub biura.


1. Lepsza jakość powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​ponad cztery miliony zgonów przypisano narażeniu na zanieczyszczenie powietrza w 2012 r. Te zgony były wynikiem udarów, raka płuc i niektórych rodzajów chorób serca. Chociaż wiele z tych zgonów miało miejsce na obszarach o znacznie większym zanieczyszczeniu niż w Australii, z pewnością nie jesteśmy wolni od zanieczyszczeń powietrza, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Mech jest szczególnie dobry w zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenia z deszczu i powietrzu przywierają do powierzchni mchu, a gdy zanieczyszczenia tam utkną, bakterie przekształcają je w biomasę rośliny. Jak widać, posiadanie ścian z mchu może  w znaczący sposób ograniczyć zanieczyszczenia wdychanego powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdujemy.Wydajność ścian z mchu

2. Lepsza produktywność

Naukowcy z Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych zbadali korelacje między roślinami a produktywnością w miejscu pracy. Stworzyli trzy różne miejsca pracy: jedno z kwiatami i roślinami, jedno z rzeźbą i jedno bez dekoracji.

Po tym, jak uczestnicy badania pracowali we wszystkich trzech środowiskach, odkryli, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazywali bardziej innowacyjne myślenie i rozwiązali więcej problemów, gdy pracowali w przestrzeni obejmującej kwiaty i rośliny.


3. Mniejszy stres

Inne badanie przeprowadzone przez dr Virginia Lohr z Washington State University mierzyło poziom stresu u pracowników na różnych stanowiskach pracy. Odkryła, że ​​uczestnicy pracujący w środowiskach z roślinami byli o 12 procent mniej zestresowani niż uczestnicy pracujący na stanowiskach bez roślin.

Badanie dr Lohra nie jest jedynym badaniem, które wykazało podobne wyniki. Naukowcy wielokrotnie odkrywają, że obecność roślin w miejscach pracy zmniejsza ogólny stres wśród pracowników.


4. Redukcja pyłu unoszącego się w powietrzu

Ponieważ mech jest kolonizowany przez bakterie, które utrzymują się na rozkładzie substancji organicznych, może skutecznie redukować unoszący się w powietrzu pył. Pył unoszący się w powietrzu może zawierać różne potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia, takie jak aerozole ze środków czyszczących, cząsteczki dymu, pył chemiczny, pleśnie i opary. Kiedy ludzie wdychają unoszący się w powietrzu pył, są narażeni na choroby związane z pyłem, takie jak astma, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i rak.

Wprowadzenie mchu do pomieszczenia pomaga lepiej kontrolować unoszący się w powietrzu pył. Rozpuszczalne nieorganiczne składniki unoszącego się w powietrzu pyłu są wchłaniane i metabolizowane, skutecznie eliminowane z powietrza.Redukcja szumów mchu

5. Redukcja hałasu

Ludzie od dawna używają liści, aby zmniejszyć hałas i stworzyć spokojniejsze otoczenie. Właściciele domów, którzy mieszkają na ruchliwych ulicach, sadzą drzewa lub krzewy, aby zablokować hałas uliczny, a ludzie szukający ciszy i spokoju uciekają do lasów.

Te same zasady dotyczą ścian z mchu. Roślinność w naturalny sposób blokuje dźwięki o wysokiej częstotliwości, a konstrukcja wsporcza tłumi dźwięki o niskiej częstotliwości. Niektóre badania wykazały, że rośliny mogą zmniejszyć hałas otoczenia w biurach nawet o 5 decybeli.


6. Zdrowsza skóra

Wiadomo, że obecność roślin w pomieszczeniach mieszkalnych i roboczych zmniejsza suchość skóry. Nawilżona skóra nie tylko pomaga nam wyglądać zdrowiej i unikać zmarszczek, ale także pomaga szybciej goić się ranom. Ogólnie czujemy się zdrowiej i unikamy swędzenia i drapania, które towarzyszą suchej skórze.


7. Niższe koszty energii

Proces znany jako „ewapotranspiracja” umożliwia chłodzenie obszarów wokół ścian z mchu w miesiącach letnich. Zimą ściany z mchu zapewniają dodatkową warstwę izolacji w pomieszczeniach, a to również obniża koszty ogrzewania.

Poprzez ewapotranspirację woda przedostaje się przez mech, a następnie odparowuje do otaczającej atmosfery. Zasadniczo wprowadzasz cykl wodny do pomieszczeń, gdzie może on przynieść wszelkiego rodzaju korzyści zdrowotne tym, którzy mają szczęście się nimi cieszyć.


8. Ustabilizowane poziomy wilgotności

Mchy mogą pomóc w ustabilizowaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniu i utrzymaniu wilgotności względnej na poziomie od 40 do 60 procent. To jedna z ciekawszych i korzystniejszych cech mchu - może on wchłaniać wilgoć z powietrza, gdy wilgotność jest wysoka, a następnie oddawać ją z powrotem do powietrza, gdy wilgotność jest niska.

Jakie jest to korzystne dla ludzi? Badania wykazały, że wirusy takie jak grypa najprawdopodobniej rozprzestrzeniają się, gdy wilgotność spada poniżej 10 gramów / metr sześcienny. Dlatego w okresach o niskiej wilgotności w roku ściany z mchu mogą pomóc w utrzymaniu w pomieszczeniach takiego poziomu wilgotności, który nie sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Ale mech idzie o krok dalej w zapobieganiu chorobom. Obsługuje również

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December
close Shopping Cart
close Shopping Cart

Sign up

Register a new account

Already have an account?
Sign in Or Reset password

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Accept More info Reject